15.04.2023
Jaka jest różnica między ładunkiem drobnicowym (LTL) a całopojazdowym (FTL)?
Istotną częścią dystrybucji towarów jest planowanie transportu. Producenci i dystrybutorzy muszą zdecydować, co w ich przypadku jest najkorzystniejszym rozwiązaniem – transport FTL czy LTL. Czym się one między sobą różnią?
Co to jest transport FTL?
FTL, od Full Truck Load, to inaczej transport całopojazdowy. Jak już sama nazwa wskazuje, ten rodzaj transportu oznacza wynajęcie całego pojazdu do przewiezienia towaru od jednego dostawcy. Często korzystają z tego producenci żywności, leków oraz produktów o krótkim terminie przydatności. FTL sprawdza się także przy ładunkach wielkogabarytowych.
Dużym plusem transportu FTL jest szybkość dostawy, ponieważ realizowane jest zamówienie tylko jednego klienta – towar wystarczy załadować, dowieźć na miejsce i rozładować u odbiorcy. Właśnie z tego względu niektórzy dostawcy decydują się na FTL, mimo że ich towar nie wypełnia całej dostępnej przestrzeni ładunkowej – po drodze nie zabiera się żadnych dodatkowych ładunków, co bardzo skraca czas i eliminuje ryzyko pomyłki przy wydawaniu towaru.
Na czym polega transport LTL?
LTL to Less Truck Load – tym skrótem określa się transport drobnicowy. Przy niewielkiej ilości towaru nie opłaca się wynajmować całego pojazdu, dlatego zleceniodawca płaci jedynie za część przestrzeni. To oszczędność na kosztach, ale trzeba się liczyć z tym, że ładunek drobnicowy może zostać dostarczony nieco później, bo w ramach jednej trasy odbywa się wiele rozładunków i załadunków od różnych klientów.
Co wybrać?
Wybór między LTL a FTL jest zawsze kwestią indywidualną, niemniej przy ładunkach małych i niewymagających specjalnego traktowania bardziej opłacalny jest zazwyczaj transport drobnicowy. FTL to z kolei opcja dla klientów, którzy chcą wysłać dużą partię towaru oraz zależy im na dostawie w konkretnym terminie. Transport całopojazdowy poleca się także przy ładunkach bardzo delikatnych, które trzeba dodatkowo zabezpieczyć albo przewozić w określonych warunkach.
Niezależnie od tego, które z tych rozwiązań wyda się lepsze, realizację usługi transportowej warto powierzyć GO Freight. Zarówno w przypadku LTL, jak i FTL, klient może liczyć na terminową dostawę, z bezpiecznym i fachowo przeprowadzonym załadunkiem oraz rozładunkiem. GO Freight dysponuje rozbudowaną flotą pojazdów oraz umożliwia transport ładunków w warunkach temperatury kontrolowanej.